Email Address
Info@themis.com
Phone Number
Fax: 001 (407) 901-6400
Ako ste strani državljanin ili strana pravna osoba koja želi pokrenuti poslovanje u Hrvatskoj vjerojatno se pitate:
Pokušat ćemo Vam ukratko prikazati osnove koje morate znati ukoliko ste odlučili osnovati trgovačko društvo u Hrvatskoj, na primjeru najrasprostranjenijeg oblika trgovačkog društva – d.o.o. (društva s ograničenom odgovornošću).
Kada razmišljate o osnivanju trgovačkog društva u Hrvatskoj vjerojatno se najprije pitate da li je to uopće moguće za Vas kao stranog državljanina. Ukratko – moguće je. Ponešto detaljniji odgovor bio bi da postoje značajne razlike ovisno o tome da li ste državljanin EU ili ne. Postupak registracije i započinjanja poslovanja u Hrvatskoj za državljane EU/EEA (Europskog gospodarskog područja, koje uključuje Europsku uniju, Kneževinu Lihtenštajn, Kraljevinu Norvešku i Republiku Island) ili Švicarske Konfederacije jednak je kao za državljane Republike Hrvatske, bez dodatnih ili posebnih uvjeta.
Za državljane trećih država postoje dvije osnovne situacije:
U ovom slučaju nije potrebno ispuniti posebne uvjete u vezi najnižeg iznosa temeljnog kapitala i nije potrebno ishoditi dozvolu privremenog boravišta. Stoga su uvjeti jednaki kao za hrvatske državljane. Najniži iznos temeljnog kapitala je 2.500,00 EUR za d.o.o.
Pod pretpostavkom da će osnivač ujedno biti i direktor društva te da njegova stalna prisutnost u Hrvatskoj nije potrebna, nije potrebno ishoditi dozvolu privremenog boravišta s obzirom da će biti dovoljan kratkotrajni boravak. Kratkotrajni boravak znači da državljanin treće zemlje na kratkotrajnom boravku na Schengenskom prostoru može boraviti do 90 dana unutar razdoblja od 180 dana, pri čemu se računa razdoblje od 180 dana koje prethodi razdoblju boravka. Također se uračunava koliko je državljanin treće zemlje boravio na području Schengena u prethodnih 180 dana.
Postoji obveza plaćanja mirovinskog i zdravstvenog osiguranja na utvrđenu osnovicu. Radi se o ukupnom trošku od otprilike 500,00 EUR mjesečno koji iznos mora platiti direktor s obzirom da se ne radi o obvezi društva – ukoliko kompanija plati navedene obveze za direktora, iznos će se smatrati kao osobni dohodak direktora i bit će podložan oporezivanju. Ova obveza postoji u slučaju ako direktor nije osiguran niti u jednoj drugoj državi.
U ovom slučaju postoje posebne obveze koje je potrebno ispuniti sukladno odredbama Zakona o strancima:
Ukoliko trgovačko društvo želi uvoziti radnike državljane izvan EU (radnike državljane trećih zemalja), postoji dodatni uvjet da u društvu mora biti zaposlen najmanje jedan hrvatski državljanin u posljednjih 6 mjeseci. Jedino u slučaju ako je i ovaj uvjet ispunjen, trgovačko društvo će moći uvoziti i zapošljavati radnike državljane trećih zemalja te svaki radnik mora ishoditi dozvolu privremenog boravka (za boravak i rad u Hrvatskoj).
Čak i kada nije potrebno zadovoljiti uvjet najnižeg iznosa temeljnog kapitala od 26.500,00 EUR, preporučljivo je da se taj uvjet ipak ispuni kako bi se izbjegle dodatne formalnosti i troškovi ukoliko društvo naknadno u nekom trenutku odluči zapošljavati strane radnike. S temeljnim kapitalom od 2.500,00 EUR, u tom slučaju bi bilo potrebno isti povećati.
POSTUPAK OSNIVANJA D.O.O. U HRVATSKOJ:
Postupak osnivanja d.o.o. vodi odvjetnik u suradnji s javnim bilježnikom i koraci su, ukratko, slijedeći:
Kao što možete vidjeti, za pokretanje poslovanja u Hrvatskoj iznimno je poželjno da odaberete odvjetnika za korporativno pravo koji će Vas voditi kroz cijeli postupak i koordinirati sve ostale uključene profesionalce (javnog bilježnika, knjigovodstveni servis, sudskog tumača, nadležna tijela za izdavanje dozvola, itd.).
Kao Vaš odvjetnik za osnivanje trgovačkog društva i pokretanje poslovanja u Hrvatskoj možemo Vam ponuditi cijeli spektar pravnih usluga:
Slobodno nas KONTAKTIRAJTE za podršku u pokretanju Vašeg novog uspješnog poslovanja u Hrvatskoj. Veselimo se suradnji s Vama!