Email Address
Info@themis.com
Phone Number
Fax: 001 (407) 901-6400
U nastavku bismo Vas željeli upoznati s osnovnim uvjetima koje morate ispuniti kao strani državljanin ili strana pravna osoba za stjecanje prava vlasništva kao i s osnovama postupka, odvojeno prikazano za državljane članica EU (ili pravne osobe) i državljane izvan područja EU (ili pravne osobe).
STJECANJE PRAVA VLASNIŠTVA NEKRETNINA ZA STRANE DRŽAVLJANE/PRAVNE OSOBE:
Državljani ili pravne osobe država članica EU, Republike Island, Kneževine Lihtenštajn ili Kraljevine Norveške mogu stjecati pravo vlasništva nekretnina u Hrvatskoj pod jednakim uvjetima kao hrvatski državljani ili pravne osobe sa sjedištem u Hrvatskoj (uz iznimku nekretnina na izuzetim područjima – poljoprivredno zemljište određeno posebnim propisima). Ova jednakost znači da Vam za stjecanje prava vlasništva ne treba suglasnost Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske. Potrebno je napomenuti da od 1. srpnja 2023. godine državljani i pravne osobe iz EU mogu stjecati također i vlasništvo poljoprivrednog zemljišta, jednako kao i hrvatski državljani i pravne osobe.
Postoje neke posebnosti za državljane Švicarske Konfederacije (fizičke osobe) s obzirom da one moraju imati dozvolu privremenog boravka priloženu uz prijedlog za uknjižbu prava vlasništva u zemljišnim knjigama (međutim, suglasnost za stjecanje od Ministarstva nije potrebna).
Pravne osobe iz Švicarske Konfederacije u nekim slučajevima će trebati suglasnost Ministarstva pravosuđa i uprave (ta suglasnost nije potrebna, npr. ako nekretnina služi kao sjedište za obavljanje trgovačke, proizvodne ili druge poslovne djelatnosti).
STJECANJE PRAVA VLASNIŠTVA NEKRETNINA ZA DRŽAVLJANE I PRAVNE OSOBE TREĆIH ZEMALJA (IZVAN EU)
Za državljane i pravne osobe trećih država (izvan država članica EU, Republike Island, Kneževine Lihtenštajn, Kraljevine Norveške ili Švicarske Konfederacije) postoji dodatni uvjet za stjecanje prava vlasništva, a to je suglasnost za stjecanje prava vlasništva Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske. Spomenuta suglasnost pribavlja se u posebnom upravnom postupku koji se vodi povodom zahtjeva stranog državljanina koji namjerava steći pravo vlasništva nekretnine i suglasnost će biti izdana ukoliko postoji reciprocitet između dviju država (između Republike Hrvatske i konkretne države). Postoji ažurirana lista država koje primjenjuju načelo reciprociteta. Za neke države postoji puni reciprocitet bez dodatnih zahtjeva dok za neke države postoje određena ograničenja i zahtjevi koje je potrebno ispuniti (kao primjerice prebivalište ili trajno boravište, za neke države reciprocitet postoji samo u slučaju nekretnina namijenjenih za stanovanje, mogu postojati ograničenja prema vrijednosti, zahtjevi vezano za vlasničku strukturu pravnih osoba, itd.).
Pisani zahtjev se podnosi Ministarstvu pravosuđa i uprave Republike Hrvatske uz slijedeće dokumente priložene zahtjevu:
Kao što možete vidjeti, radi se o posebnom postupku i posebnim uvjetima koje treba ispuniti ukoliko želite kupiti nekretninu u Hrvatskoj kao stranac. Iz tih razloga svakako je razborito opunomoćiti odvjetnika za nekretnine da Vas savjetuje i zastupa u cijelom postupku.
Slobodno nas KONTAKTIRAJTE kao Vašeg odvjetnika za nekretnine u Hrvatskoj i zajedno ćemo omogućiti Vaš novi dom ili ostvarenje uspješnog poslovnog projekta.